jan.smid@rozhlas.cz
Oblben msta Pare
Place de la Contrescarpe - v zimě

Takhle to tady asi bude brzy vypadat. Place de la Contrescarpe,  kde jsem měl v kavárně stejného názvu dlouhá léta svůj "alternativní" úřad. Kousek odsud bydlel Hemingway a jeho duch tu přetrval,  když jsem se v kavárně rozhlédl kolem, tak každý na svém počítači něco tvořil.  A nebo možná jen posílal fotky kamarádům na facebook

více z Coups de coeur
Chez l´Ami Louis

Neuvěřitelné bistro,  fotky původního majitele, které najdete na zdi, dělal Miloš Forman. Velkolepý zážitek. Bohužel, i pro vaši peněženku

více z Kde se najíst
Hotel Le Pavillon

Zajímavý hotýlek v sedmém pařížském obvodu, který je trochu "buržoa",  najdete tu hezké restaurace,  kavárny,  bydlel tady Philipe Noiret,  kousek od hotelu večeřel Barack Obama,  místo je vyjímečné v tom, že okna nesměřují rovnou na ulici, takže je tam méně hluku.  V červenci a srpnu stojí pokoj 95 eur,  pro dva pak 115 eur, v dalších měsících je to přibližně o dvacet eur dražší:  Adresa: 54, rue Sainte-Dominique, tel. 0033145514287 

více z Kde složit hlavu


Berdych - miláček Francie

Berdych -

Tomáš Berdych zřejmě v brzké době nedostane francouzský řád Čestné legie, ale jeho vztahy s Francií vykazují výrazné známky zlepšení. Francouzští novináři si ho před časem vybrali jako terč a vyhlásili ho nejméně sympatickým tenistou na okruhu. Berdycha určitě nemůžeme obviňovat z toho, že svým chováním připomíná „rozjuchané" Španěly, ale označení „ledovec", jak ho charakterizuje místní tisk, je možná až příliš silné. Náš hráč je povahy spíše introvertní než vyloženě arogantní.

A přestože si novináři všimli, že po vítězství nad Južnym náš tenista absolvoval všechny povinné rozhovory velmi ochotně a přestože se občas podivoval nad jejich četností – „cože, ještě jeden?" působil sympaticky a mile.


 

Frédéric Bernés si však ve sportovním deníku L´Equipe znovu neodpustil mírné pošťouchnutí, když citoval nejmenovaného francouzského tenistu, který řekl: „Když přijde Berdych pětkrát do šatny, tak pozdraví maximálně jednou." O našem tenistovi se tady psalo zejména poté, co ve Wimbledonu nepokrytě parodoval Santora, když hrál oběma rukama a naštvaný francouzský tenista mu po zápase nepodal ruku.

 

Objektivně je ale třeba dodat, že právě francouzští tenisté občas připomínají svým chováním proslulé francouzské hysterky a nejsou tak úplně v pozici, kdyby mohou někoho kritizovat. A že by publikum bylo navzdory kampani deníku L´Equipe proti našemu tenistovi, o tom němůže být ani řeč. Naopak, Berdych několikrát sklidil potlesk na otevřené scéně a nedá se říci, že by mu publikum přálo méně než Soderlingovi. Zdá se tedy, že francouzským médiím pomalu dochází ve vztahu k Berdychovi munice.

 

A určitě mohou litovat, že náš hráč Soderlinga nakonec neudolal a na velké tiskovce tak nemohl otevřeně promluvit o své lásce k Roland Garros. „ Klidně bych ten turnaj přesunul, tady je to strašně malé a pořád do někoho vrážím, myslím, že by měli myslet také na hráče a jejich komfort," řekl mi, když jsme s ním spolu s dalšími našimi kolegy mluvili po zápase. Být to na oficiální tiskovce v angličtině, tak by to nepochybně znamenalo vyhlášení nové války. Dokonce bych mu poradil, jak to formulovat, aby je trochu pošťouchnul. „Nedá se nic dělat, přišli jste o formuli jedna, přijdete i o grandslam pokud ho nepřesunete." Myslím, že by to byl začátek dalšího hezkého přátelství. A za rok, při další cestě Berdycha do finále, by tady určitě měli o čem psát.

 

/psáno pro MF Dnes, sobota 5.6. 2010/

Postřehy odjinud - západ Francie

 Od července 2015 vysílá ČT nové Postřehy odjinud - Bordeaux a západ Francie!

28/11/2014
Ochutnejte Paříž!

Ochutnejte v létě některou z tradičních pařížských restaurací!

18/11/2013více aktualitNovinky

Aktuální titul

Kniha Obrazky z Bretaně podruhé

Obrázky z Bretaně podruhé

 

adresy míst o kterých se v knize píše

celý článek
Obrázky z Champagne

Obrázky z Champagne


adresy míst o kterých se v knize píše 

celý článek
Paříž - 100xNEJ (Reflex)

Mapka PAříže

Jeden z nejčastějších dotazů, které dostávám je na průvodce Paříží, který vyšel v tištěném Reflexu. Rozhodl jsem se jej pro Vás zpracovat a vložit na web. Průvodce si můžete stáhnout i jako PDF a jako bonus přikládám zajímavou mapku Paříže.

 

Průvodce ke stažení zde ve formátu PDF

Mapku ve vysokém rozlišení ve formátu PDF si můžete stáhnou zde.

celý článek
více z Průvodci