jan.smid@rozhlas.cz
Oblben msta Pare
Place de la Contrescarpe - v zimě

Takhle to tady asi bude brzy vypadat. Place de la Contrescarpe,  kde jsem měl v kavárně stejného názvu dlouhá léta svůj "alternativní" úřad. Kousek odsud bydlel Hemingway a jeho duch tu přetrval,  když jsem se v kavárně rozhlédl kolem, tak každý na svém počítači něco tvořil.  A nebo možná jen posílal fotky kamarádům na facebook

více z Coups de coeur
Chez l´Ami Louis

Neuvěřitelné bistro,  fotky původního majitele, které najdete na zdi, dělal Miloš Forman. Velkolepý zážitek. Bohužel, i pro vaši peněženku

více z Kde se najíst
Hotel Le Pavillon

Zajímavý hotýlek v sedmém pařížském obvodu, který je trochu "buržoa",  najdete tu hezké restaurace,  kavárny,  bydlel tady Philipe Noiret,  kousek od hotelu večeřel Barack Obama,  místo je vyjímečné v tom, že okna nesměřují rovnou na ulici, takže je tam méně hluku.  V červenci a srpnu stojí pokoj 95 eur,  pro dva pak 115 eur, v dalších měsících je to přibližně o dvacet eur dražší:  Adresa: 54, rue Sainte-Dominique, tel. 0033145514287 

více z Kde složit hlavu


Renoir v Cagnes sur Mer

Renoir v Cagnes sur Mer

Lepší místo ke svému životu by si Auguste Renoir asi jen těžko mohl přát. Z svého domu v Colette měl krásný výhled na moře, v zahradě, jak slyšíte, o sobě dávaly vědět cikády, měl to božský klid – přesto tady vůbec nebyl šťastný.

Dokonce napsal některým svým přátelům, že se v domě cítí jako v klášteře, a navíc si koupil byt v Nice, kam často mizel, je to trochu paradoxní, zahradu měl rád, ale dům už ne, možná je to tím, že tady strávil posledních jedenáct let svého života a to část, kdy už nebyl zdravotně v pořádku, dům měl proto spojený hlavně s bolestí, vysvětluje mi ředitelka muzea Virginie Journiacová, zahrada je opravdu překrásná, zrovna se připravuje jeden z večerních koncertů, které se tu v létě pořádají, bloumám tak kolem a jen se ubezpečuji, že mám stejné pocity jaké ostatní návštěvníci.


 

Je to skutečně originální a je zajímavé podívat, kde pracoval tak skvělý malíř, zahrada působí opravdu uklidňujícím dojmem s těmi olivovými stromy, jeho obrazy tak trochu reflektují tu krásu kolem – jsou také překrásné, svěřuje se mi tato Američanka a stejně nadšeně mluví i Jacques z Nice – který je tady paradoxně poprvé v životě Opravdu se mi líbí zahrada s tím krásným výhledem na Cagnes, muzeum je také zajímavé, i když trochu strohé, ale taková byla tehdy doba. Jinak ale na mě dělá dojem hlavně jeho ateliér. Auguste Renoir koupil dům v roce l907 a kdo z vás o něm chce vědět více, nechť si přečte knížku jeho vnuka Jacquese Renoira Milostný obraz, která vyšla před několika lety i u nás. Je to biografický román, v němž je historie Renoira a jeho rodiny ale je to také svým způsobem scénář, podle něhož by mohl vzniknout film, znám ten dům dobře a narodil jsem se tady a mimochodem – jsem velmi rád, že kniha byla přeložena do češtiny, je to pro mě pocta, říká Jacques Renoir, který stále žije na jihu Francie a v září by měl u nás vystavovat své fotografie. Pojďme se ale podívat dovnitř – dům má dvě patra – najdete tu jedenáct originálních obrazů, dále sochy, a zajímavý je i nábytek, který je z doby, kdy tu Auguste Renoir opravdu žil.

 

Nejzajímavější je ovšem ateliér, což potvrzuje i Virginie – ateliér je místo, které mělo pro Renoira opravdu klíčový význam – nikdo jiný tam nemohl než on sám a jeho modely, bylo tjeho soukromé místo.....můžeme se tam podívat, ptám – jdeme, souhlasí Virginie. Dnes tady poprvé vystavujeme obraz, který jsme koupili a který namaloval André, přítel Renoira – je na něm malíř ve svém ateliéru a právě jeho pomocí jsme mohli ateliér restaurovat tak, jak přesně vypadal – jen se podívejte kolem sebe, je tady úplně všechno jako na obraze včetně kolečkového křesla, říká Virginie a dodává – a tady také zemřel – tedy v místnosti vedle ateliéru. Dům Renoira najdete v Cagnes sur Mer – ale ty z vás, kteří máte tohoto malíře rádi mohu ubezpečit, že jsme s ním ještě neskončili. Renoir totiž není pohřben tady, ale v kraji Champagne. Proč, o tom si povíme někdy příště.

 

Z Cagnes sur Mer v Provence, Jan Šmíd, český rozhlas.

Postřehy odjinud - západ Francie

 Od července 2015 vysílá ČT nové Postřehy odjinud - Bordeaux a západ Francie!

28/11/2014
Ochutnejte Paříž!

Ochutnejte v létě některou z tradičních pařížských restaurací!

18/11/2013více aktualitNovinky

Aktuální titul

Kniha Obrazky z Bretaně podruhé

Obrázky z Bretaně podruhé

 

adresy míst o kterých se v knize píše

celý článek
Obrázky z Champagne

Obrázky z Champagne


adresy míst o kterých se v knize píše 

celý článek
Paříž - 100xNEJ (Reflex)

Mapka PAříže

Jeden z nejčastějších dotazů, které dostávám je na průvodce Paříží, který vyšel v tištěném Reflexu. Rozhodl jsem se jej pro Vás zpracovat a vložit na web. Průvodce si můžete stáhnout i jako PDF a jako bonus přikládám zajímavou mapku Paříže.

 

Průvodce ke stažení zde ve formátu PDF

Mapku ve vysokém rozlišení ve formátu PDF si můžete stáhnou zde.

celý článek
více z Průvodci