jan.smid@rozhlas.cz
Oblben msta Pare
Place de la Contrescarpe - v zimě

Takhle to tady asi bude brzy vypadat. Place de la Contrescarpe,  kde jsem měl v kavárně stejného názvu dlouhá léta svůj "alternativní" úřad. Kousek odsud bydlel Hemingway a jeho duch tu přetrval,  když jsem se v kavárně rozhlédl kolem, tak každý na svém počítači něco tvořil.  A nebo možná jen posílal fotky kamarádům na facebook

více z Coups de coeur
Chez l´Ami Louis

Neuvěřitelné bistro,  fotky původního majitele, které najdete na zdi, dělal Miloš Forman. Velkolepý zážitek. Bohužel, i pro vaši peněženku

více z Kde se najíst
Hotel Le Pavillon

Zajímavý hotýlek v sedmém pařížském obvodu, který je trochu "buržoa",  najdete tu hezké restaurace,  kavárny,  bydlel tady Philipe Noiret,  kousek od hotelu večeřel Barack Obama,  místo je vyjímečné v tom, že okna nesměřují rovnou na ulici, takže je tam méně hluku.  V červenci a srpnu stojí pokoj 95 eur,  pro dva pak 115 eur, v dalších měsících je to přibližně o dvacet eur dražší:  Adresa: 54, rue Sainte-Dominique, tel. 0033145514287 

více z Kde složit hlavu


Vikend bez tecky počtvrté!

Vikend bez tecky IV - Hommage à Jiri Slavicek

Vážení přátelé! 

Druhý víkend v květnu proběhne 4. ročník memoriálu bonvivána a novináře Jiřího Slavíčka, jehož nezaměnitelný reportérský projev, v němž se věty rozbíhaly jako trasy pařížského metra a málokdy končily tečkou, mohli posluchači rozhlasu znát ještě z totalitních dob, kdy k nám ze svobodné Francie promlouval pod pseudonymem Adolf Bašta. Znovu jdeme po jeho stopách...

. Ve svobodných dobách se stal pařížským korespondentem Českého rozhlasu, České televize, Lidových novin a mnoha dalších elektronických i tištěných médií, ale to už pod svým původním jménem. Svou pařížskou životní zkušenost, zahájenou vynucenou emigrací z Československa 6. prosince 1968, shrnul Jiří Slavíček v roce 2009 v knižním rozhovoru s Petrou Svobodou pod výstižným názvem Bašta mezi žabožrouty, jejíž obsah po jeho nečekaném skonu v březnu 2011 inspiroval organizátory této netradiční vzpomínky k uspořádání vzpomínkové výpravy po Slavíčkových stopách. Neméně důležitým motivem, proč tradici pietních putování Paříží založit, bylo zjištění, jak mnoho lidí a jak moc mělo Jiřího rádo.
Letošní putování bude mít své tradiční opěrné body,, neboť některé podniky v souvislosti s Jiřím nelze vynechat. Přesto má trasa poněkud jiné akcenty a doznává určitých změn, protože změna je, jak známo, život. Nepochybný je sraz v  Café de la Fontaine v sobotu v 10 hodin ráno, sobotní večeře v  Académie de la Bière a nedělní v Le MOUFF´tot MOUFF´tard . 
Osvědčil se i odpolední turnaj v pétanque v římském amfiteátru Arènes de Lutece.   Přesouváme ho však na neděli. A co letos přibude? Za prvé sobotní odpolední putování od Svědectví ke Svědectví, tedy od první Tigridovy redakce k druhé, na kterém nás v sobotu po obědě doprovodí děti z české základní školy v Paříži, čímž podpoříme edjukativní rozměr našeho memoriálu. No a v neděli jsme se rozhodli pro decentní autobusovou bojovku. Jirka totiž neměl rád metro a brázdil Paříž autobusovými linkami. Ne všem je známo, že v Paříži nepouštejí mladší lidé starší ročníky sednout, takže Jirka obvykle spokojeně povlával zavěšený u tyče nad černošskými výrostky a v nekonečných dopravních zácpách trpělivě mířil za svým vytčeným cílem. My si s ním jednu takovou trasu v neděli projedeme.
Vítejte tedy na 4. ročníku tohoto ojedinělého putování "městem nad Seinou", jak Jiří ve svých rozhlasových reportážích rád metropoli Francie označoval. 
  
Těšíme se na vás!  
  
Pavlína Koubská, Jan Lacina, Jan Šmíd 
   
Jak se přihlásit a potvrdit účast - může být i nezávazně (kvuli rezervaci restauraci upresnete, prosim, pocet osob a restauraci): Bastaslavicek@hotmail.fr (nechte na sebe vedle jména a počtu osob, za které se hlásíte, i telefonní kontakt)
   
     
Harmonogram:  
     
 Pátek - 9. května  
       
  Naše putování odstartujeme letos netradičně ve čtvrti Bastille, kterou měl Jiří rád hlavně pro její lidovost "côté populaire"  
   
  19 :00  - zahájení Víkendu bez tečky v Café de l´Industrie 16, rue Saint Sabin (metro Bastille)
   
  21:00 - Noc v Paříži podle aktuální nálady… Můžeme vytvářet menší samostatné skupinky…  
  Tip na večerní koncert: Le Petit Journal Saint-Michel / 71, bld Saint-Michel/ Koncerty tu začínají ve 21:15 a místo patřilo k Jirkovým oblíbeným cílům s přáteli z Prahy, kteří vzpomínají, že do klubu se vcházelo snadno, ale ven z klubu to šlo po strmých schodech mnohem hůř, takže museli Jiřího čas od času tlačit zezadu vzhůru na noční pařížský vzduch…
     
     
  Sobota - 10. května  
     
  10:00 sraz - fontána St. Michel   - pařížský "Meeting Point", odpovídající pražskému "pod ocasem" na Václavském náměstí. Nejčastější místo schůzek - Jirka Slavíček měl ještě jedno oblíbené - kavárnu Sarah Bernhardt na Châtelet, na pravém břehu, ale mnohem raději měl břeh levý.  
   
  10:30 Fontaine St. Michel  /11, place St. Michel  / - kavárna - welcome drink, pro abstinenty káva a croissant čili lehká francouzská snídaně. Nepřejezte se, čeká nás dlouhý labužnický výlet. Oblíbená kavárnička, kde se zpravidla začínalo. Je hned za rohem od fontány, může se sedět venku a čeká se tu, když se někdo opozdí.
   
  12:00 oběd v Léon de Bruxeles /131 bld Saint-Germain/   Na boulevardu Saint-Garmain je k nalezení tato belgická restaurace, která vedle tradičních úprav mušlí nabízí další krajové speciality - například slavné la Carbonade Flamande, neboli vlámské roštěnky na černém pivu, které doporučujeme k ochutnání, neboť belgické mušle nabídne i večer jedna ze zastávek: Académie de la Bière. Kdo chce naopak kvalitu a chuť mušlí srovnávat, má skvělou příležitost. Rozdíl je především v tom, že Belgičani podávají mušle s hranolkami a belgickou majonézou, zatímco Francouzi obvykle s tradiční bílou bagetou.
   
  14:00 Od Svědectví ke Svědectví  
  Původní redakce Svědectví - 5, rue Pont de Lodi - (Nedaleko kostela St Germain des Pres, metro St Michel, nebo Odeon) Sraz před původním sídlem časopisu Svědectví, který v Paříži založil v roce 1956 a až do roku 1992 osobně řídil Pavel Tigrid a ve kterém Jiří Slavíček působil - odtud se procházkou přesuneme k sídlu nové redakce Svědectví, - rue Croix des Petits Champs - kde má Pavel Tigrid pamětní desku, kterou v roce 2007 přijel slavnostně odhalit Václav Havel. Tady se společně vyfotíme.
 Práci ve Svědectví Jiří Slavíček charakterizoval se skromností sobě vlastní jako zábavu: "Bylo to, jako kdyby malé dítě vzalo špendlík a snažilo se nosorožci propíchnout kůžiByly to absurdní doby, kdy v Praze Rudé právo tisklo světový tenisový žebříček ATP až od druhého místa, protože na prvním se držela emigrantka Martina Navrátilová." 
   
  19:00 Académie de la Bière /88, Boulevard de Port Royal /, Tady mají snad nejpříjemnější škeble v Paříži, srovnatelné jen s Bruselem. I vytahovačný Francouz musí přiznat, že belgická škeble ho předbíhá. Je to tu lidové jak prostředím, tak cenami, ale nikoliv kvalitou. Pro Jiřího Slavíčka tuto hospodu kdysi objevili studenti medicíny, kteří se zajímali nejen o české pivo, které tu mají vedle mnoha dalších v nabídce, ale i o politiku, takže k nám do Čech dováželi načerno zakázanou literaturu…
   Belgičan si neumí představit mušle bez pomfritů, ale Francouz si k nim dá klidně bagetu nebo žitný chleba. Jirka ale zde - v pivní akademii - překvapivě nepíval pivo, ale obvykle objednával kýbl suchého maison, čili místního rozlévaného vína, které majitel vybírá přímo ke škeblím. Jak sám říkal: "Bez škeblí by nám možná nechutnalo, ale se škeblemi nemá chybu" J Můžete si objednat mušle námořnické, mušle se smetanou, nebo mušle s dijonskou hořčicí, mušle na kari, na zelenině, nebo na pivě, nebo všechny postupně J
     
  Neděle - 11. května  
       
  Program pro cestovatele:  
  10:00 Putování pařížskými autobusovými linkami/   Jirkovi přátelé vědí, že nerad po Paříži cestoval pod zemí metrem. Dával přednost autobusovým linkám, kterými své přátele z Česka neúnavně vozil podívat se do "růžové zahrady, na kanál a na zdymadlo". Na rozdíl od Prahy však v pařížských autobusech není zvykem pouštět sednout starší, takže i v pokročilém věku vlál Jiří obvykle zavěšen za tyč nad černošskými výrostky sedícími pod ním. My se vydáme v jeho stopách s několika krátkými zastávkami.
   
  Program pro sportovce a příznivce pikniků:  
  14:00 Piknik a pétanque  Přesun na turnaj v pétanque, který se už tradičně odehrává   v římském amfiteátru Arènes de Lutece / rue Monge/.
 Vchází se sem zadarmo činžovním domem a pařížská radnice zatím nepřišla na to, jak ten vstup zpoplatnit. Investor tady kdysi získal terén, kde chtěl postavit pár nájemních domů a najednou mu dělníci nahlásili, že narazili na vykopávky. Investor všechny zapřísahal, aby to nikomu neřekli. Jeden student si to ale nedokázal nechat pro sebe, a tak to prasklo. Důsledkem bylo zdražené bydlení v okolních domech, protože se tu míň postavilo. A amfiteátr byl vyhlášen za národní kulturní památku. Dospělí tu hrávají pétanque a tak se můžeme připojit. 
  Letos bude turnaj obohacen o piknik přímo v arénách, přineste tedy občerstvení, bagety, rilletes, nápoje, sladkosti apod, vítány jsou i pochutiny z ČR, hlavně ty, co se nedají v Paříži sehnat.  
   
  19:00 Večeře v Le MOUFF´tot MOUFF´tard /71, rue Mouffetard / Rue Mouffetard měla to štěstí, že ji baron Hausmann vynechal ze svých monumentálních demoličních plánů, a tak zůstala romantickou uličkou. Jsou v ní pověstné trhy a mnoho restaurací nejrůznějších národních vůní, skvělí prodejci sýrů, jednoduše ideální místo pro večeři na sklonku únavného dne. A v přilehlých uličkách jsou stoly, židle a samozřejmě i popelníky na chodníku. Ještě před čtyřiceti lety to byla ulice - kolej. V pokojících v horních patrech bydleli studenti a byly tu nejvýše čtyři obchody. Dnes jich tu jsou desítky a přetékají delikatesami. Koupíš tu fantastickou čokoládu značky Leon nebo Rour, má tu pobočku nejlepší francouzský zmrzlinář Bertillon, ale pokud se Bertillona přejíš, můžeš zajít k vysoce kvalitní italské konkurenci opodál. Chodí sem ti, co nejsou v Paříži poprvé…
 V nekrásnější ulici Latinské čtvrti, kterou měl Jiří Slavíček zvlášť v oblibě přichází vrchol putování.. Vybrali jsme pro vás tentokrát resto - bistrot Le MOUFF´tot MOUFF´tard vlastněné řeckými majiteli, ve kterém po tradičním způsobu nabízejí menu o třech chodech - předkrm, hlavní chod a dezert - vždy v šesti variantách a vy si z nich jistě nenecháte ujít burgundské šneky /předkrm/ či slavný pařížský dezert crème brulée… 
   
  Závěr neděle pro vytrvalé v Café La Contrescarpe / 57, rue Lacépède /   Kdysi to bylo vysloveně studentské místo a sedávali tady rádi i bezdomovci. Dnes je to nóbl plac s bezpočtem kaváren a proti klošárdům daly městské autority vybudovat zahrádku chráněnou řetězem. A ta nedaleká, podivuhodná budova s okrouhlými balkóny patří maronitům, libanonským křesťanům s tragickým osudem. A v jedné z bočních ulic je pár kroků od náměstí k nalezení pamětní deska Ernsta Hemingwaye… 
 Naše Café La Contrescarpe leží na začátku rue Mouffetard, kterou Jirka Slavíček miloval, když studoval na Univerzitě Sorbonne- Censier a cestou k hlavní budově kolem Pantheonu procházel právě jedním z nejpůvabnějších náměstíček v Paříži. 
   
   
  Oficiální program zde končí a následují tři tečky, za kterými se s těmi, kterým se ještě nechce končit, nabízí kniha Bašta mezi žabožrouty další impulsy k putování. 
Postřehy odjinud - západ Francie

 Od července 2015 vysílá ČT nové Postřehy odjinud - Bordeaux a západ Francie!

28/11/2014
Ochutnejte Paříž!

Ochutnejte v létě některou z tradičních pařížských restaurací!

18/11/2013více aktualitNovinky

Aktuální titul

Kniha Obrazky z Bretaně podruhé

Obrázky z Bretaně podruhé

 

adresy míst o kterých se v knize píše

celý článek
Obrázky z Champagne

Obrázky z Champagne


adresy míst o kterých se v knize píše 

celý článek
Paříž - 100xNEJ (Reflex)

Mapka PAříže

Jeden z nejčastějších dotazů, které dostávám je na průvodce Paříží, který vyšel v tištěném Reflexu. Rozhodl jsem se jej pro Vás zpracovat a vložit na web. Průvodce si můžete stáhnout i jako PDF a jako bonus přikládám zajímavou mapku Paříže.

 

Průvodce ke stažení zde ve formátu PDF

Mapku ve vysokém rozlišení ve formátu PDF si můžete stáhnou zde.

celý článek
více z Průvodci